Kolik bere váš poslanec na náhradách? Podívejte se  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Čtvrtek, 05 Duben 2012 23:00

 

Vedle svých platů si poslanci nechávají proplácet také další statisíce na finančních náhradách. A někteří je dokážou vyčerpat do poslední koruny, i když jsou na jednáních sněmovny k vidění jen zřídkakdy. Podívejte se, kolik peněz navíc si loni účtoval právě váš poslanec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Server Lidovky.cz si vyžádal celkový přehled finančních náhrad poslanců za rok 2011.

Z něho například vyplývá, že nedávno zesnulý moravskoslezský poslanec za ČSSD Petr Jalowiczor využil možnost proplatit si vedlejší výdaje do poslední koruny. A to přesto, že se jednání sněmovny nemohl účastnit. Byl totiž vážně nemocný.

Výdaje na reprezentaci, stravné, cestovné, telefon nebo byt v Praze si nechali proplácet jeho tři asistenti. Celková částka se přitom vyšplhala k více než půl druhému milionu korun.

Kolik bere na náhradách váš poslanec

Podívejte se na detailní přehled čerpání poslaneckých náhrad za rok 2011 podle jednotlivých stran v parlamentu:

Nešetřil ani poslanec ODS Pavel Staněk, který byl kritizován za to, že si na letišti v Hradci Králové tankoval do svého auta zadarmo téměř 500 litrů nafty. Působil totiž v představenstvu letiště.

Staněk loni z náhrad čerpal celkem 1 587 872 korun. Na dotaz serveru Lidovky.cz, proč byly poslancovy náklady loni tak vysoké, Staněk v pátek neodpověděl.

Bém loni protelefonoval 84 000

Stát proplácí poslancům také náklady na úhradu telefonních poplatků. Z celkového přehledu vyplývá, že mezi největší „telefonisty“ patří také bývalý pražský primátor Pavel Bém.

ČTĚTE TAKÉ:

Další Bémova nahrávka: Pařez, maorská princezna a mrtvý kůň

Nevíme, zda peníze využil na svůj šifrovací mobil pro hovory s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem, který na nedávno zveřejněných záznamech z odposlechů nazývají oba familiárně „malej“, jisté ale je, že loni Bém na telefonních náhradách inkasoval plných 84 tisíc.

Až o dvacet procent menší výplaty

Oproti předchozím letem byli ale loni mnozí poslanci nemile překvapeni. V rámci úsporných opatření si totiž snížili platy o pět procent, tím pádem se snížily i náhrady, které se z platu vypočítávají.

ČTĚTE TAKÉ:

Náhrady senátorů: někteří erár podojili hned dvakrát

Na samotné náhrady byla také uvalena patnáctiprocentní daň a začaly se započítávat do superhrubé mzdy. Kvůli vyšším odvodům na zdravotní a sociální pojištění tak zákonodárci přišli až o 20 % procent svých původních příjmů.

„No je to hrůza, to abych si snad sehnal vedlejšák,“ komentoval pro časopis Týden snížené platy poslanec TOP 09, který si nepřál být jmenován.

Zneužívání náhrad

Někteří poslanci finanční náhrady zneužívají. V roce 2009 se k tomu přiznal například nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Peníze totiž využil k nákupu bytu za více než sedm milionů korun. „Plat a náhrady nikdo neodděluje,“ řekl tehdy Sobotka.

Také bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) využíval náhrady ke stavbě vily v Kyjově. Tři a čtvrt milionu na rekonstrukci financoval z náhrad za dojíždění na jižní Moravu, přestože bydlel v Praze.

Zdroj : http://www.lidovky.cz/kompletni-prehled-poslaneckych-nahrad-za-rok-2011-f5i-/ln_domov.asp?c=A120323_105337_ln_domov_mev

Aktualizováno Pondělí, 02 Duben 2012 19:32