Seznam: poslanci, kteří řekli ano bezplatnému vypouštění jedů  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Neděle, 15 Duben 2012 23:00

 

PRAHA - Teplárny, hutě a chemičky mohou slavit. Podařilo se jim prosadit paragraf, podle kterého nebudou muset platit za zamořování vzduchu škodlivými látkami. Našli totiž vlivné spojence: poslance. Server Lidovky.cz přináší přehled zákonodárců, kteří pro kontroverzní návrh zvedli v pátek ruku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Radikální proměnu původní vládní předlohy řídil poslanec Jan Bureš (ODS). Tvrdí, že mu šlo o to, aby Čechům nestouply příliš náklady na teplo. „Uchránil jsem čtyři miliony lidí od razantního zdražení,“ pyšní se Bureš.

Poslanci, kteří ve sněmovně hlasovali pro návrh, tvrdí, že poplatky za nečistoty prý stejně v budoucnu ztratí smysl, protože od roku 2016 bude platit nová ekologická směrnice Evropské unie. „Čekáme, že tohle donutífirmy snižovat emise,“ předkládá alibi komunistka Kateřina Konečná. Mimochodem, právě KSČM jako jediná partaj zvedla unisono ruku pro Burešův návrh.

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Zákonodárci si také hodně slibují od změny v přidělování emisních povolenek. Jejich počet má klesnout, a proto by se cena z dnešních osmi eur za jednu mohla zvýšit až na patnáct eur.

Motivace bude chybět

Evropská směrnice skutečně upravuje množství vypouštěných škodlivin, ale nevztahuje se na všechny producenty. Navíc unijní plán zatím neprojednali čeští poslanci ani senátoři. „Poplatky měly motivovat ty firmy, na které se směrnice nevztahují,“ reaguje Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

A fungovat mohly klidně i v součinnosti s plánem EU. Kdyby totiž firmy dodržovaly nejen hodnoty dané Evropskou unií, ale šly ještě níže, na poplatcích za vypouštěné škodliviny by do českého rozpočtu odváděly méně peněz.

Kteří poslanci hlasovali pro návrh?

 


ČSSD: 18 x ANO
František Bublan, Jaroslav Foldyna, Václav Klučka, Stanislav Křeček, Václav Neubauer, Ladislav Skopal, Miroslav Svoboda, Milan Urban, Ladislav Velebný, Vlasta Bodalový, Vladimíra Lesenská, Josef Novotný ml., Antonín Seďa, Josef Tancoš, Miroslav Váňa, Ivan Ohlídal, Pavel Ploc, Miroslava Strnadlová

ODS: 25 x ANO
Walter Bartoš, Marek Benda, Jan Čechlovský, Radim Jirout, Jaroslav Martinů, Pavel Staněk, Igor Svoják, Petr Bendl, Jana Černochová, Dana Filipi, Václav Mencl, Aleš Rádl, Zbyněk Stanjura, Petr Tluchoř, Jan Bauer, Zdeněk Boháč, Jana Fischerová, Jiří Papež, Ivana Řápková, Pavel Suchánek, Tomáš Úlehla, Jan Bureš, Jaroslav Plachý, František Sivera, Jan Vidím

TOP 09 a Starostové: 11 x ANO
Michal Janek, Martin Gregora, Jan Husák, Jiří Oliva, Anna Putnová, Jiří Skalický, Jaroslav Eček, František Laudát, Václav Cempírek, Jaroslav Lobkowitcz, Gabriela Pecková

KSČM: 22 x ANO
všichni přítomní poslanci strany

VV: NIKDO
žádný z přítomných poslanců strany

Nezařazení: 1 x ANO
Jaroslav Škárka

Původní plán ministerstva životního prostředí přitom počítal, že poplatky za vypouštěné škodliviny by se měly rapidně zvyšovat. Do roku 2021 až na 3,5násobek dnešní hodnoty a pak by následovalo z roku na rok ještě dvojnásobné zdražení.

Sněmovna ale na něco takového nehodlala přistoupit. Hospodářský výbor dokonce přišel s návrhem, aby znečišťovatelé přestali platit všechny poplatky už v roce 2015. Jan Bureš proto podle svých slov musel přijít s kompromisním plánem.

ČTĚTE TAKÉ:

Topolánkova lobby: za znečišťování ovzduší firmy nemají platit

A do původní myšlenky ministerstva životního prostředí se nakonec pustila i Kateřina Konečná: „Velmi mi vadí, že na podniky vyvíjíme takový tlak, i když se na zhoršeném ovzduší podílejí jen ze třetiny. Proč nejsme tak tvrdí i na domácnosti, které mají na špatném vzduchu úplně stejný podíl?“

Tím se dostala do sporu s ekology, kteří vládě vyčítají pravý opak. Tedy že se kvůli lokálním znečišťovatelům, kteří sice v některých oblastech život komplikují, přestala zaměřovat na podniky – mnohem větší znečišťovatele ovzduší.

Zdroj  : www.lidovky.cz

Aktualizováno Pondělí, 02 Duben 2012 22:28