Mobily může nabíjet zvuk
Napsal uživatel Petr Kulík   
Středa, 11 Květen 2011 09:09

Telefonovali jste tak dlouho, až se mobilnímu telefonu vybila baterie? Běžný problém už by brzy mohl mít nové řešení díky jihokorejským inženýrům, kteří vyvinuli způsob, jak změnit zvuk v elektřinu, napsal britský list Sunday Telegraph.

Přidejte se k nám na Facebook -http://www.facebook.com/pages/Z%C3%A1hady-myst%C3%A9ria-a-tajemno/185764254800966

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pondělí 9. května 2011, 10:40

Každý uživatel, který svůj mobil umluvil k smrti, by tak mohl znovu mluvením nebo křikem telefon oživit. A zmíněná technologie je údajně schopná zužitkovat i energii vytvářenou okolním hlukem nebo hudbou.

Jak uvedl Kim-u ze soulské univerzity Sungkjunkwan, zvuk vědci dlouho přehlíželi coby zdroj energie. "To nás motivovalo ke snaze hledat energii ze zvuků hovoru, hudby nebo hluku," řekl. "Zvuková elektřina může být využita pro celou škálu aplikací včetně mobilních telefonů, které by se mohly nabíjet během hovoru," dodal.

Prototyp systému zatím dokáže změnit sto decibelů zvuku - tedy zhruba hluk vytvářený dopravou - na přibližně 50 milivoltů. To na nabití byť jen mobilního telefonu ještě nestačí, ale výzkum je v počátcích a Kim věří, že s dalším vylepšováním bude systém schopný vyrábět čím dál víc energie z menšího množství hluku.

 

 

 

 

Srdce jako zdroj elektrické energie

Vyřešit problém s nízkou výdrží bateriových akumulátorů, respektive s pohodlným dobíjením baterie na jakékoliv cestě se snaží vědci po celém světě. Jedním z posledních výkřiků moderní techniky je nový unikátní čip, který představil na konferenci National Meeting & Exposition doktor Zhong Lin Wang z Georgia Institute of Technology.

Pět dohromady pracujících nano čipů dokáže vytvořit elektrickou energii odpovídající hodnotě dvou tužkových baterií. Technologie nano generátorů je postavena na principu chvění vláken. Ty zachytí vibrace způsobené pohybem lidského těla, jako je například srdeční tep.

Generátor následně zpracuje energii vibrací a převede ji do elektrické energie, která může být dále použita například pro nabíjení drobné elektroniky. Pět stovek těchto nano vláken je přitom tlustých jako jediný lidský vlas. [celá zpráva]

mif, NovinkyČTK - http://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/232820-mobily-muze-nabijet-zvuk.html